The Bartons' Sunny Gardens

Pěstování kaktusů

kvetoucí Rebucie a Aylostery
O pěstování kaktusů toho již bylo v odborné literatuře i na Internetu napsáno velmi mnoho, proto se zde nebudeme pokoušet o podrobný návod k pěstování kaktusů, ale pouze o shrnutí několika základních zásad, které je vhodné při pěstování kaktusů dodržovat.

Při prodeji kaktusů se nejčastěji setkáváme s otázkou: „jak se to zalévá?“ To je ale zrovna věc, která u kaktusů není obtížně splnitelná, proto je tato otázka při koupi téměř bezpředmětná. Základním předpokladem pro úspěšné pěstování kaktusů je jejich umístění, neboť většina druhů kaktusů vyžaduje maximální možné osvětlení.

Ideální podmínky k pěstování kaktusů jsou v dobře větraném skleníku či pařníku. Je ale třeba dát si pozor na přehřátí. Mezi lidmi panuje mýtus, že kaktusům uděláme nejlépe, pokud budou mít co největší teplo (když přeci rostou na poušti). To není úplně pravda. Řada kaktusů přes letní horké měsíce zastavuje svůj růst. Většina druhů má ráda proudící vzduch. Na druhou stranu většina z nich snese opravdu velké teplo, aniž by došlo k popálení rostlin. Přes zimu je k pěstování kaktusů vhodný skleník vytápěný na 10 st. C. To se však zřejmě většiny z Vás týkat nebude, proto se dále zaměříme na pěstování v bytech.

Echinofossulocactus
Ani v bytových podmínkách nečiní pěstování kaktusů velké potíže. Kaktusům se nejlépe daří na okně, které je orientováno na jižní stranu. Úspěšně je však můžeme pěstovat i na okně směrovaném na západ nebo východ. Okna na sever obecně nelze k pěstování doporučit. Čím více přímého slunečního záření rostlinám dopřejeme, tím lépe. Kaktusům nevyhovuje nedostatek světla v kombinaci s velkým teplem. Tím nastává drobný problém, kam rostliny umístit na zimu. U oken, kde je máme přes léto, je většinou topení. Pokud je necháme na teplém místě i v zimě, kdy tolik nesvítí slunce, tak sice přežijí, ale růstem v zimě se vysílí a nepokvetou. Lepší je tedy umístit rostliny raději na chladnější místo, a to i přesto, že nebudou mít tolik světla. Ideální teplota k zimování kaktusů je v rozmezí 10 až 15 st. C. Samozřejmě existují kaktusy, které snesou mnohem nižší teploty (i mrazy) a naopak i druhy, které vyžadují minimální teplotu kolem 20 st. C. Zároveň platí, že čím chladněji budou rostliny mít, tím méně světla potřebují. Při 10 st. C mohou být kaktusy přes zimu zcela ve tmě. Zastaví totiž svůj růst. Na jaře při přemístění na letní stanoviště si ale musíme dát pozor, aby se rostliny nepopálily. Je nutné je na několik dní přistínit např. novinami.

Jak již bylo řečeno, zálivka u kaktusů není nijak problematická. Kaktusy vydrží i to, pokud je zapomenete několikrát po sobě zalít. Bez vody vydrží i několik měsíců (větší rostliny i let). Naopak jim nebude zcela vyhovovat, pokud se jim budete příliš moc věnovat a přelívat je. Přes léto se kaktusy mohou zalévat cca 1x za 7 až 14 dní dle počasí. Nikdy bychom rostliny neměli zalít do doby, než bude jejich substrát zcela suchý. Obecně platí pravidlo, že je lepší zalévat méně často, ale vydatně. Kaktusy by ale neměli dlouhodobě stát ve vodě, neboť hrozí, že by jim uhnily kořeny. V zimním období (od října do dubna) kaktusy nezaléváme vůbec. Pokud budeme rostliny na zimu přemísťovat do chladnějšího prostředí, musíme si dát pozor, aby byl substrát již zcela vyschlý. Proto je v tomto případě vhodné přestat se zálivkou již začátkem září.

Mammillaria
Kaktusy je vhodné přesadit každé 2 až 3 roky nebo pokud se již nevejdou do původního květináče. Přesazování kaktusů, ačkoliv se to může zdát na první pohled vhledem k jejich otrnění složité, není nijak náročné. Vyžaduje to sice určitou zručnost, ale nemusíme se toho bát. Pomohou nám např. noviny, v kterých rostliny uchopíme, aniž bychom se popíchali. Pokud budete používat pinzetu, pean či jiné nástroje, musíte si dát pozor, abyste rostliny neponičily. Vhodným substrátem pro kaktusy je směs zahradnického substrátu a písku v poměru cca 3:1. Část písku je vhodné nahradit například štěrkem. U větších rostlin je vhodné použít hrubější směs. Květináče jsou lepší u většiny druhů spíše nižší. Jen u rostlin, které tvoří řepovitý kořen (např. rod Ariocarpus) je vhodné použít hlubší květináče. Květináč volíme jen o několik (2-3) centimetrů větší než byl předchozí. Pokud už jsou rostliny dospělé a dále nerostou, použijeme stejně velký. Po přesazení rostliny nejméně týden nezaléváme. Hrozila by hniloba poničených kořenů.


TOPlist © Pavel Bartoň 2005-2023.
Při procházení těchto stránek dáváte najevo, že souhlasíte s pravidly používání.