The Bartons' Sunny Gardens

Dorstenia foetida

Je nádherná sukulentní rostlina z čeledi morušovníkovitých (Moraceae). Pochází z jihu Arabského poloostrova a východního pobřeží Afriky. Její silně zdužnatělé stonky dosahují maximální výšky kolem 15 cm. Starší rostliny se hojně větví, větve jsou krátké a stejně jako stonek velmi ztlustlé.

květ Dorstenia foetida

květ Dorstenia foetida

Pozoruhodností je zvláštní květenství – plochý zelený „sluníčkovitý“ terč o průměru 10-20 mm (u starších exemplářů až 5 cm) lemovaný nápadnými špičatými listeny, kterých bývá 5-10. Rostlina je samosprašná a semena jsou v době zralosti vystřelována z terče daleko do okolí. Semena snadno a brzy klíčí a pěstování z nich je velmi snadné. Mladé rostlinky někdy kvetou již půl roku po výsevu.

Výhodou této rostlinky pro určitou skupinu pěstitelů mohou být její menší nároky na světlo. Vyhovuje jí nejlépe polostín. Na přímé sluneční záření zpravidla reaguje žloutnutím listů. Nezbytný je velmi propustný substrát, případně drenáž na dně nádoby a jen opravdu mírná zálivka. Na podzim většinou část (někdy i všechny) listů zežloutne a opadne. Rostliny přestaneme zalévat a ponecháme je v úplném vegetačním klidu po celou zimu. Pokud pár listů na rostlině zbylo, tak ji občas velmi opatrně zalijeme. V zimním období nesmíme rostlinu vystavit nižším teplotám než 12°C.

Dorstenia foetida je nejčastěji pěstovanou dorstenií, ale ne jedinou. Dalším běžně pěstovanými druhy jsou například Dorstenia carnusola nebo Dorstenia crispa, jejichž nároky na pěstování jsou obdobné jako u D. foetida.

Dorstenie jsou svým bizarním vzhledem a snadným pěstováním přímo předurčeny k rychlému rozšíření a oblibě jako „pokojová bonsai“.


TOPlist © Pavel Bartoň 2005-2021.
Při procházení těchto stránek dáváte najevo, že souhlasíte s pravidly používání.

Rostliny a semena masožravek, kaktusů a sukulentů můžete nakoupit v našem internetovém obchodě: www.exoticplants.cz