The Bartons' Sunny Gardens

O nás

Pavel Bartoň

Ing. Pavel Bartoň

První kaktus nám daroval náš děda pan Josef Novotný již v raném dětství. S opravdovým pěstováním jsme začali v roce 1994. To už naše sbírka obsahovala několik desítek kusů. Z počátku jsme se zaměřili zejména na pěstování kaktusů. V pozdějších letech jsme začali sbírku rozšiřovat i o ostatní sukulentní rostliny.

Zprvu jsem rozvíjel větší aktivitu já. V roce 1995 jsem se stal členem Klubu kaktusářů ve Dvoře Králové nad Labem, který je jedním z největších a nejaktivnějších klubů v České republice. Zároveň jsem začal navštěvovat kaktusářský kroužek v DDM Jednička, kde mě vedl pan Jaroslav Pacák. Ten mě postupně naučil základní kaktusářské termíny a „praktiky“, lásce k rostlinám. Obdaroval mě spoustou překrásných rostlin, které mám dodnes. Začal jsem studovat odbornou kaktusářskou literaturu, a brzy se dostavily první úspěchy. S postupem času jsme došli i k složitějším věcem a různým pokusům. S příchodem na střední školu už bohužel nezbýval na kroužek pana Pacáka čas. Často a rád ale na tato léta vzpomínám.

Petr Bartoň

Ing. Petr Bartoň

První přebytky kaktusů jsem prodával ve svých třinácti letech v roce 1996 na výstavě Safari, kterou pravidelně každý rok pořádá náš klub v ZOO Dvůr Králové n. L. Časem projevil zájem o pěstování i můj bratr Petr. Od roku 1997 se navíc zabýváme i pěstováním masožravých rostlin, a naše činnosti hodláme ještě dále rozšiřovat. V současné době v naší sbírce preferujeme kaktusy rodu Ariocarpus, Coryphantha, Astrophytum, Echinocereus, Turbinicarpus, Lophophora. U sukulentů rody Adenium, Pachypodium, Euphorbia, Lithops a Faucaria. U masožravých rostlin pak Drosera, Sarracenia a Dionaea. Nebráníme se ale ani ostatním.

Josef Novotný

Josef Novotný

Založili jsme firmu, která se specializuje na prodej kaktusů, sukulentů, masožravých rostlin a jiných botanických kuriozit. Pořádáme prodejní výstavy na různých veletrzích, výstavách, jarmarcích a v obchodních centrech. Chceme tím dosáhnout toho, aby se lidé začali více zajímat o tyto zajímavé rostliny, kterým ve většině případů hrozí vyhubení na jejich přirozených lokalitách právě vlivem lidských činností.

Svým způsobem propaguje sukulenty, kaktusy a masožravé rostliny i náš děda, pan Josef Novotný. Jako důchodce začal pečovat o zeleň v nové Základní škole Strž ve Dvoře Králové nad Labem. Všechny děti této školy mají u něho „otevřený účet“, tedy květiny dle svého výběru zadarmo. Věří, že alespoň některé z dětí pěstitelská záliba zasáhne stejně jako nás.

Všechny námi pěstované a nabízené rostliny pocházejí z tuzemských a světových pěstíren, nikoliv z přírodních nalezišť.

Pavel Bartoň, 1.9.2008


TOPlist © Pavel Bartoň 2005-2021.
Při procházení těchto stránek dáváte najevo, že souhlasíte s pravidly používání.

Rostliny a semena masožravek, kaktusů a sukulentů můžete nakoupit v našem internetovém obchodě: www.exoticplants.cz