The Bartons' Sunny Gardens

Drosophyllum lusitanicum – rosnolist lusitanský

Charakteristika

Drosophyllum lusitanicum – rosnolist lusitanský

Drosophyllum lusitanicum – rosnolist lusitanský

Jedná se o velmi zvláštní a vzácnou masožravou rostlinu, která je jediným druhem svého rodu. Listy rosnolistu lusitanského jsou jehlicovité a tuhé, často přes 20 cm dlouhé. Vyrůstají z poléhavého postupně dřevnatícího stonku. Starší rostliny mohou mít i několik listových růžic. Sírově žluté květy se objevují na jaře o otevírají se jen na několik hodin. Rostlina není příliš dlouhověká a zpravidla se dožívá 6-10 let.

Výskyt

Areál rozšíření není velký. Rosnolist lze nalézt v přímořských oblastech Portugalska, jižního Španělska a na severu Maroka.

Stanoviště

Rosnolist roste v rozvolněných porostech na písčitých až jílovitých kamenitých půdách chudých na živiny. Léta jsou velmi horká, zimy mírné. Velký význam pro přežití rostlin má blízkost moře, které je stálým zdrojem ranní a noční vzdušné vlhkosti.

Způsob lovu

Rostliny lapají kořist na stále lepkavé a voňavé listy. Na listech jsou stopkaté žlázy s lapací funkcí a přisedlé žlázy, které mají trávicí funkci. Stopkaté žlázy projevují stálou sekreci a vydávají medovou vůni. Trávení kořisti probíhá velmi rychle. Množství ulovené kořisti je u této masožravé rostliny obrovské.

Pěstování

Světlo:

Vyžaduje maximální možné osvětlení ve všech ročních obdobích.

Teplota:

Výborně snáší vysoké letní teploty, v zimním období je pak optimální pokles asi na 5-15 °C.

Vlhkost:

Rosnolisty je možné pěstovat přímo na okenním parapetu a v létě také ve venkovních podmínkách. Rostliny mají v oblibě pohyb vzduchu a dobré větrání. Rána mohou být vlhká. Tyto masožravky nerosíme.

Zálivka:

Substrát by měl být neustále pouze slabě vlhký. Při trvalém přemokření hrozí uhynutí. Při vyschnutí substrátu začíná rostlina uvadat. Správná vlhkost substrátu je nutná zejména u nedospělých rostlinek.

Substrát:

Rostliny nepřesazujeme z důvodu citlivého kořenového systému. Proto je nutné provádět výsev rostlin do keramických květináčů o velikosti 12 cm a větších. Substrátem je směs vláknité rašeliny a písku v poměru 1:2-3.

Přezimování:

V našich podmínkách je třeba dbát na dostatek světla v zimním období a udržovat teploty pod 15 °C. Vysoká vzdušná vlhkost může být příčinou úhynu rostliny. Pro ochranu před houbovými chorobami je dobré odstraňovat odumřelé listy.


TOPlist © Pavel Bartoň 2005-2021.
Při procházení těchto stránek dáváte najevo, že souhlasíte s pravidly používání.

Rostliny a semena masožravek, kaktusů a sukulentů můžete nakoupit v našem internetovém obchodě: www.exoticplants.cz