The Bartons' Sunny Gardens

Trpasličí rosnatky

Charakteristika

Drosera nitidula

Drosera nitidula

Jak vyplývá i z názvu, pro tuto skupinu rosnatek je charakteristický malý vzrůst. Dosahují průměrné velikosti od 8 do 30 mm. Listy se skládají z výrazně oddělené lapací čepele a širokého řapíku bez tentakulí. Trpasličí rosnatky musejí každoročně přežívat nepříznivé suché léto, které je charakteristické pro jejich domovinu. Svoje vzrostné vrcholy s nahloučenými mladými listy chrání před sluncem mohutně vyvinutými třásnitými palisty. Staré listy se mohou zkroutit dolů a tím oddálit vzrostný vrchol od horké půdy. Přesto mnoho jedinců na vysychavých písčitých místech uhyne. Rostliny, které přežijí období sucha, musejí na začátku období dešťů rychle obnovit původní rozsah populací. K tomu vytvářejí až desítky rozmnožovacích tělísek - gemm. Tvoří se před začátkem vlhkého období ve středu listové růžice. Jsou to nepohlavně vzniklá rozmnožovací tělíska, vlastně jen modifikované listy. Gemmy se při dopadu prvních dešťových kapek snadno odlamují a jsou rozstřikovány po okolí. Ihned vyraší v novou rostlinu, která je schopna kvést ještě v téže vegetační sezóně.

Výskyt

Drosera closterostigma

Drosera closterostigma

Jsou rozšířeny zejména v jihozápadní části státu Západní Austrálie. Výjimku představuje D. pygmaea, která se vyskytuje i v jihovýchodní Austrálii, na Tasmánii a na Novém Zélandu.

Stanoviště

Osídlují různé typy stanovišť. Nejčastěji rostou na močálových vřesovištích, které jsou charakteristické občasnými záplavami a písčitým až jilovitopísčitým substrátem. Podmínky příhodné pro růst rostlin trvají na těchto typech stanovišť jen krátkou dobu a půdy obsahují zpravidla jen málo živin. Teploty se v těchto oblastech pohybují v létě v rozmezí 21-38 °C a v zimě v rozmezí 4-21 °C.

Pěstování

Světlo:

květ Drosera closterostigma

květ Drosera closterostigma

Maximální osvětlení po celý rok. Náročným druhům je třeba v zimě přisvětlovat.

Teplota:

Snášejí relativně široké rozpětí teplot. Optimum je v létě okolo 25 °C, v zimě 15-20 °C.

Vlhkost:

Těmto rosnatkám postačuje 40-80 % vlhkost vzduchu. Pěstují se v různých polouzavřených větraných průhledných nádobách nebo pouze v podmiskách s vodou přímo na okenních parapetech. Rosení se nedoporučuje.

Zálivka:

Dospělým rostlinám nevadí ani středně tvrdá voda. Jsou vlhkomilné a delší vysušení substrátu mimo období dormance nepřežijí.

Substrát:

Drosera scorpioides

Drosera scorpioides

Rostlinky sázíme do směsi vláknité rašeliny a křemenného písku (nebo perlitu) smíchané v poměru 1:1 nebo až 1:3. Povrch substrátu můžeme zasypat 1 až 3 cm silnou vrstvou křemičitého písku. I přes menší vzrůst těchto masožravek, jsou vhodnější větší květináče (10 cm). Do nich pak sázíme několik rostlin najednou. Přesazujeme jen je-li to nezbytně nutné. Nejlépe na přelomu zimy a jara.

Přezimování:

V našich podmínkách upadají rostliny do klidového stavu (dormace) v létě, většinou v době červencových a srpnových veder. Délka a trvání dormance bývá u jednotlivých druhů různá.


TOPlist © Pavel Bartoň 2005-2021.
Při procházení těchto stránek dáváte najevo, že souhlasíte s pravidly používání.

Rostliny a semena masožravek, kaktusů a sukulentů můžete nakoupit v našem internetovém obchodě: www.exoticplants.cz