Drosera slackii
Podle ekologických nároků dělíme rosnatky zpravidla do těchto pěti skupin: nezatahující světlomilné rosnatky, rosnatky s přezimovacími pupeny, pralesní tropické rosnatky, trpasličí rosnatky a hlíznaté rosnatky. Poněkud stranou pak stojí skupina tropických rosnatek z okruhu Drosera petiolaris. Jednotlivými skupinami a jejich nároky na pěstování se podrobněji zabývají jednotlivé kapitoly (viz. níže).
Drosera nitidula
Jiným způsobem může být vytváření hustých koberců z jednotlivých rostlin. Pokud se hmyz uvolní z jednoho listu, zpravidla je zachycen dalším. Postupně se tak vysílí a následně je polapen. Tentakule většiny rosnatek jsou navíc schopny pohybu. Aktivují se pohybem kořisti, postupně se k ní přiklánějí a obalují ji. V případě, že jde o větší úlovek může se kolem něj stočit i celý list (např. D. capensis). Pohyb trvá u každého druhu různě dlouho, od několika minut až po hodiny. Trávení trvá několik dní. Jeho důležitou součástí jsou symbiotické baktérie a houby. Po vstřebání živin zpravidla na listu zůstává prázdný chitinový skelet.
Drosera rubripetala
Kliknutím na nadpis se zobrazí podrobnější pěstování příslušné skupiny rosnatek.
(D. admirabilis, D. aliciae, D. ascendens, D. burkeana, D. burmannii, D. capensis, D. capillaris, D. collinsiae, D. communis, D. cuneifolia, D. dielsiana, D. esmeraldae, D. glanduligera, D. graminifolia, D. hamiltonii, D. chrysolepsis, D. indica, D. intermedia, D. jacoby, D. kaieteurensis, D. madagascariensis, D. montana, D. natalensis, D. nidiformis, D. pauciflora, D. regia, D. roraimare, D. slackii, D. spatulata, D. trinervia, D. venusta, D. villosa aj.)
Drosera paradoxa
(D. adelae, D. prolifera, D. schizandra)
(D. callistos, D. closterostigma, D. dichrosepala, D. echinoblastus, D. enodes, D. ericksoniae, D. mannii, D. microscapa, D. nitidula, D. occidentalis, D. oreopodion, D. paleacea, D. parvula, D. platystigma, D. pulchella, D. pycnoblasta, D. pygmaea, D. roseana, D. sargentii, D. scorpioides, D. spilos, D. stelliflora aj.)
Drosera burmannii
(D. aff. paradoxa, D. broomensis, D. derbyensis, D. fulva, D. lanata, D. paradoxa, D. petiolaris, D. dilatato petiolaris aj.)
©
Pavel Bartoň
2005-2021.
Při procházení těchto stránek dáváte najevo, že souhlasíte s
pravidly používání.
Rostliny a semena masožravek, kaktusů a sukulentů můžete nakoupit v našem internetovém obchodě: www.exoticplants.cz